in ,

Spider-Man Oynamak için 5 Sebep

91McsWOj8sL. SL1500  758x427 - Spider-Man Oynamak için 5 Sebep

Mahallemizin dost canlısı Spider-Man yıllar sonra kendi gibi inanılmaz bir oyunla tekrar oyuncalara sunuluyor. Geçtiğimiz sene Insomniac Games‘in oyuncalara sunduğu çizgi roman kurgulu yapım yine en çok satan oyunlar listesinde yerini buluyor.

5. Oyun Mekanikleri ve Oynanış

Insomniac Games önderliğinde bu sene yıllardır hakedip beklediğimiz Spider-Man oyununa sonunda kavuştuk. Oyun, değişen atmosferiyle beraber yanında yeni fizik sistemiyle geliyor. Serinin eski oyunlarının aksine bu sefer havaya ağ atamıyoruz,yakınımızda bir bina veya ağaç olması gerekiyor. Combat sistemine gelecek olursak kesinlikle yine devrim yaratmışlar diyebiliriz. Bir counter attack sistemi olmasa bile karakterin atletik özelliklerini ortaya çıkaran bir dodge sistemi yaratmışlar. Artı bir yenilik olarak karakteri geliştirme sisteminin oyuna eklendiğini söyleyebiliriz. XP kazanıp karakterinize belirli özellikler ve kabiliyet katabiliyorsunuz.

Marvels Spider Man PS4 Gameplay Images 4 1024x576 - Spider-Man Oynamak için 5 Sebep

4. Verdiği Huzur

Daha önce hiçbir video oyununda hissetmediğiniz duyguları Empire State binasına çıktığınızda hissedebileceğinize gönülden inanabilirsiniz. Oyunun size tanıdığı açık dünya erişebilirliği cidden muazzam. Tam anlamıyla Spider-Man gibi hissedip havaya girebiliyorsunuz diyebilirim. Aynı zamanda belirli vatandaşlarlada etkileşime girebiliyorsunuz. Hiç uyumayan şehrin uyumayan caddelerinde kendinizi ağınızla sallanarak bulun.

3. Görev Tasarımı ve Çeşitlilik

Oyunun en iyi yanlarından biri hiçbir görevi tekrarlıyor hissine kapılmıyorsunuz. Senaryo çizgisi hiç bozalmamakla birlikte bunları yan görevler ile harmanlamayı çok iyi becermişler. Tek sıkıntısı yan görevlerin genel hikayeden bağımsız bir çizgide gitmesi. Aynı zamanda şehrin dört bir yanına dağıtılmış belirli objeler var onları toplayıp belirli kıyafetleri açabiliyorsunuz. Karakter olarak bütün oyun boyunca Spider-Man ile oynamıyorsunuz bazı görevlerde Mary Jane ve Miles Morales ile de oynama şansı bulabiliyorsunuz ve bununla da bitmezmiş gibi şehir içinde sürekli bulunan ve hiç bitmeyen düşman aktiviteleri mevcut. Haritaya gelicek olursak tüm New York değil sadece Manhattan mevcut ama gelecek oyunda biz diğer bölgelerinde açılacak olduğunu düşünüyoruz.

ltjlhklaqyh1pzzld5zlwayiebu0sph2loxupr1t8rvi9awuq2bgl1rxmjyj0wns - Spider-Man Oynamak için 5 Sebep

2. Hikaye ve Anlatım

Üniversiteden yeni mezun olan Peter Parker, Dr. Octavius’un yanında işe girer ama maddi açıdan çok rahatladığı söylenemez hala ödemesi gereken ev kirası ve teknolojik ihtiyaçları olduğunu düşünürsek bu onun için baya zorlayıcı gibi gözüküyor. Ara sıra May Hala ve Martin Li önderliğinde yürütülen evsizlere yemek, tedavi ve sığınak verilen yerde gönüllü olarak çalışır, ama May Hala’nın patronu milyoner Martin Li’nin planları farklıdır. Devil’s Breath adlı virüsü yaymak için elinden geleni ardına koymayacaktır. Bunlarla da kalmazmış gibi Mary Jane’den yeni ayrılmış Peter, hala onun duygusal çöküntüsünü yaşamaktan kendini alıkoyamaz. Aynı zamanda onu zorlayacak tek düşman Matin Li olmayacaktır, Sinister Six adlı birtakım süpergüçleri olan ve suçlulardan oluşan ekip kahramanımızın işini baya zorlaştıracaktır. Hikaye anlatımı olarak son zamanlarda oynadığım en iyi oyun olduğunu söyleyebilirim. Hem güldürebilen hem de ağlatabilen bir senaryo gidişatı olmuş özellikle son sahnede gözyaşlarınıza hakim olamayacağınızı söyleyebilirim.

ltpvrhzc99m11 1024x576 - Spider-Man Oynamak için 5 Sebep

1. Peter Parker

Ben Amca’nın her zaman dediği gibi “Büyük güç büyük sorumluluk getirir” Onunla ilgili her zaman aklımızda kalıcak olan meşhur lafı, karakterimiz Peter ise ilk günden beri hala aynı mantalite ve ideolojiyle kaldığı yerden devam etmekte. Peter Parker, radyoaktif bir örümcek tarafından ilk ısırıldığı günden beri bütün çizgi roman severlere ilham kaynağı olmuş, aynı zamanda insanlara daha iyi bir kişilik sahiplenme yolunda önderlik etmiştir. Onun asıl olayı kostümü giydiğinde Spider-Man olması değil o kostümün içinde 15 yaşında bir çocuk olmasıdır, ama öyle bir çocuk ki kendine verilen sorumluluk sayesinde büyüyen bir çocuk. Belki de onu kendimizle bu kadar özdeşleştirmemizin nedeni budur, kendimiz de ondan bir şey bulabilmişizdir çünkü, aynı dertlere ve sorunlara sahip olduğumuz için. Aynı zaman da Stan Lee’nin çizdiği ilk karakter olarak tarihe geçmiştir tabiki de bu da ona ayrı bir değer ve önem kazandırmıştır. Umarım önümüzde ki serilerde de bize ilham kaynağı olmaya devam eder.

peter parkers - Spider-Man Oynamak için 5 Sebep

Huzur içinde yat Stan Lee

Talha Koçak
itaslpu00cy11 - Spider-Man Oynamak için 5 Sebep

Report

Ne Düşünüyorsun?

8 puan
+oy -oy
Platin

Yazar Talha Koçak

Video oyunları içinde büyümüş, teknoloji tutkunu. Aktif olarak müzik ile uğraşan birisi.

ŞerifOnaylı KullanıcıYıllık Üye

Yorumlar

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0
sonyden god of war belgeseli geldi 150x150 - God of War Oynamak İçin 5 Sebep

God of War Oynamak İçin 5 Sebep

FIFA 19 Twitch Prime Paketleri Geliyor

FIFA 19 Twitch Prime Paketleri Geliyor