in

Öğrencilerde Gelişimi Sağlayan Bilgisayar Oyunları

Öğrencilerde Gelişimi Sağlayan Bilgisayar Oyunları
Öğrencilerde Gelişimi Sağlayan Bilgisayar Oyunları

Öğrencilerde gelişimi sağlayan bilgisayar oyunları nelerdir? Bilgisayarlar kullanılmaya başlandıktan hemen sonra ortaya çıkan oyunlar gördüğü ilgi üzerine her gün çeşitlenmekte ve bilgisayar başında oyunlara ayrılan süre her geçen gün artmaktadır. Özellikle erkek çocukların bilgisayara oyunu, atari gibi faaliyetlerde daha çok zaman geçirdikleri kanıtlanmış bir gözlemdir.

Öğrencilerde Gelişimi Sağlayan Bilgisayar Oyunları

Çocukların yapmaktan bu kadar keyif aldıkları bir aracın eğitimde de kullanılması üzerinde denemeler ve çalışmalar bulunmaktadır. Öğrencilerin becerilerini geliştirmeye yardımcı eğitsel bilgisayar oyunları hoşça vakit geçirilmesini sağlıyor. Hem de gerçekleşen etkinlik vasıtasıyla bilgiler öğreten ve mevcut bilgilerin tekrar edilmesini sağlayan bir düzen içerisinde kullanılmaktadır.

Ders müfredatındaki hedeflerin ve ödevlerin yerine getirilmesinde kullanılan ve özellikle yabancı dil eğitiminde faydası görülen oyunlar çocukların ilgisini çekmektedir. Çok farklı türlerde bilgisayar oyunları bulunmaktadır. Genel kanı bu oyunların sadece eğlence amaçlı olduğu üzerinedir ancak dövüş, araba yarışı, şehir inşa etme, savaş türü oyunlarda bulunmaktadır.

Eğitsel Bilgisayar Oyunları

Bilgisayar oyunlarının problem çözme, stratejik düşünme ve işbirliğini destekleme yönünde faydalı alanları olsa da önemli olan çocuğun ekran başında geçirdiği zamanın dengeli hale gelebilmesinde yatmaktadır. Ne tür gelişmeye yön veriyor olsa da bütün gün makina başından kalkmayan çocuklarda pek çok fiziksel ve psikolojik rahatsızlıktan kaçınmak mümkün değildir.

Oyun oynayan çocuk bazı ebeveynler tarafından talepte bulunmamaları sebebi ile hoş karşılansa da çocuk ve ailenin kaliteli zaman geçirebilmek için birlikte oyun oynaması her zaman tercih edilmelidir.

Report

Ne Düşünüyorsun?

5 puan
+oy -oy
Xbox Live Gold Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Xbox Live Gold Nedir? Özellikleri Nelerdir?

PlayStation 3 Oyun Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır

PlayStation 3 Oyun Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?