blank - Netflix, AMD 'yi Tercih Edebilir
in

Netflix, AMD ‘yi Tercih Edebilir

Çevrimiçi yayın sektöründe en başarılı firmalardan biri olan Netflix, veri merkezleri için tercih etmeye hazırlandığı AMD EPYC tabanlı olan çözümleri, Intel Xeon tabanlı çözümlere karşı bir alternatif olarak seçecek gibi gözükmekte.

Apple ve Disney yakın zamanda kendi yayın platformlarını çıkararak Netflix için yeni rakipler olmuşlardı. Popülerliğini daha da artırmak için sahip olduğu içeriği genişletmeye değer veren Netflix, başka şeyler için de mesai harcıyor.

23D261BC DCC2 4775 95FC 1250DFD32532 - Netflix, AMD 'yi Tercih Edebilir

Netflix tek başına dünya internet trafiğinin yüzde 15 ‘ini tüketiyor. Bu yüzden de sahip oldukları veri merkezlerinde 200 Gbps internet hızına ulaşmak için AMD EPYC tabanlı bir çözümü tercih ediyorlar. Şu sırada Netflix Intel Xeon tabanlı platformları kullanıyor ve donanımlarla birlikte şirket, 100 Gbps ‘lik bir hedefe kolayca ulaşabiliyor. Fakat Netflix bu kapasitesini artırmak istediği için sunucu başına 200 Gbps ‘lik bir hedef hiç de az gözükmüyor. Sahip olduğu performansı ikiye katlamayı düşünen firma, sahip olduğu donanıma ek olarak bir başka Xeon soketi tercih edebilir veya sadece tek bir AMD EPYC çözümünü de seçebilir.

Netflix ‘in şu an sahip olduğu kurulum, Broadwell ve Skyalake/Cascade Lake Xeon ‘un karışımından elde edilmiş durumda. Broadwell tabana sahip Xeon ‘da 60 GB/sn değerinde bellek bant genişliği bulunmakta ve 40 PCIe Gen3 kablosu (32 GB/sn IO bant genişliği), Intel Skylake/Cascade Lake Xeons 90 GB/sn bellek bant genişliği ile birlikte 48 tane PCIe Gen3 kablosu (38 GB/sn IO bant genişliği) sunmakta. Sahip olunan bu mevcut değerler ise Netflix ’in istediği 200Gbps hedefinden oldukça uzak gözüküyor.

BB80696B 5AE8 4ED6 B1DE 85AEDE29053B - Netflix, AMD 'yi Tercih Edebilir

Bu iki seçenek arasında değerlendirmelerde bulunmakta olan Netflix, Intel seçeneğinde 2x Xeon Silver 4116/4216 işlemcili, 2 UPI bağlantısı ile birlikte bağlanan çift Xeon yapılandırmasını tercih edebilir. Bu şekilde toplam 180 GB/sn bellek bant genişliği ve 96 PCIe Gen3 şeridine (toplam 75 GB/sn bant genişliği için) sahip olmuş olacak.

Diğer bir seçenek ise 7551 veya 7502P ‘den oluşmakta olan bir AMD EPYC Naples/Rome seçimi. Infinity Fabric, EPYC parçası içerisinde yer alan dört yongayı birbirine bağlayarak şirketin böylece saniyede 120-150GB ’lık bir bellek bant genişliğine sahip olmasını sağlayabilecek. Bunun yanı sıra AMD kurulumu ile birlikte 128 PCIe Gen3 şeridi ve EPYC 7502P ile 200 GB/s ‘ye ulaşan bellek bant genişliği avantajı da yer alıyor.

Bu sebepten dolayı Netflix ’in AMD EPYC tabanlı bir çözümü tercih etmesi bekleniyor.

Report

Ne Düşünüyorsun?

5 puan
+oy -oy

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0
blank - Xiaomi, Mi TV 5 Serisi Akıllı Televizyonlarını Tanıttı

Xiaomi, Mi TV 5 Serisi Akıllı Televizyonlarını Tanıttı

blank - Supercell, Rush Wars’u İptal Etti

Supercell, Rush Wars’u İptal Etti