in

İlk Renkli Video Oyunları Hangileridir?

İlk Renkli Video Oyunları Hangileridir?
İlk Renkli Video Oyunları Hangileridir?

İlk renkli video oyunları hangileridir? İlk renkli video oyunu, “Space Invaders” oyununun etkisine sahip bir başka oyun geliştirmek isteyen Japonya merkezli Namco şirketi tarafından geliştirilmiş “Galaxian” oyunudur. Space Invaders ile aynı temaya sahip olan bir oyun olsa da renkli grafiklere sahip olduğu için ilk önemli video oyunları arasında bir dönüm noktasıdır.

İlk Renkli Video Oyunları

Donkey Kong

Ana karakteri Super Mario olan bu Donkey Kong, Super Mario Bros. Oyununun ilk versiyonu olarak kabul edilir. Bu oyunda, merdivenlerle bir üst kata çıkmaya çalışarak en üst kattaki prensesi kurtarmak isteyen Mario, bir gorilin yine en üst kattan attığı varillerden kaçmaya çalışır.

İlk olarak 1981 yılında piyasa çıkmış olan bu renkli video oyunu, Nintendo tarafından tasarlanmıştır. Bundan dört yıl sonra piyasaya çıkarılmış olan Super Mario Bros. Oyunu ise en sevilen oyunlardan birisidir.

lk Renkli Video Oyunları - İlk Renkli Video Oyunları Hangileridir?
İlk Renkli Video Oyunları

Road Fighter

İlk renkli video oyunlarından bir tanesi ve en iyi yarış oyunlarının ilk örneği olan Road Fighter’da, aracın yakıtı bitmeden bitiş noktasına ulaşmak gerekir. Bazı arabalara dokunarak yakıt miktarı artırılabilirken yarışan arabalara çarpıldığı zaman arabanın hızı azalır. Bunlar gibi çeşitli detaylardan dolayı, 1984 yılında yayınlanmış olan Road Fighter çok sevilen bir oyun olmuştur.

Super Mario Bros.

Super Mario Bros. Oyunu, Japonya merkezli Nintendo şirketi tarafından ilk olarak 1985 yılında yayınlanmıştır. Prenses Peach’i kurtarmak için çeşitli engelleri geçmesi gereken Super Mario’nun yönetildiği bu oyun, video oyunları tarihindeki en sevilen oyunlardan birisi olarak kabul edilir.

Street Fighter

Japonya merkezli oyun şirketlerinden olan Capcom’un 1987 yılında yayınladığı Street Fighter, günümüzde bile en sevilen dövüş oyunlarından birisidir. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan ve farklı özelliklere sahip olan dövüşçüleri seçerek sırayla tüm rakiplere karşı mücadele edilen bu oyun ilk önemli video oyunları arasında olmasının dışında, piyasaya çıktığı zamana göre en iyi oyunlardan da birisidir.

Contra

Contra, iki oyunculu özelliğe sahip olan bir savaş oyunudur. PES serisinin de geliştiricisi olan Japonya merkezli Konami şirketi tarafından 1987 yılında piyasaya çıkarılmış olan oyunda, sağa doğru ilerlenir ve farklı noktalarda bulunan düşmanlarla savaşılır. İki oyunculu özelliğinden dolayı çok sevilmiş olan Contra, ilk önemli video oyunları arasında en çok sevilen oyunlardandır.

Prince of Persia

Ubisoft tarafından geliştirilen ve 1987’de yayınlanan Prince of Persia oyunu, Master System ve Sharp X68000 ve Apple II gibi eski platformlar üzerinde oynanabilir. Bu tek oyunculu macera oyunu, ana karakterin çeşitli yerlerden atlaması ya da diğer engellerle mücadele etmesiyle ilerler. Dört yılda tamamlanmış bu oyun, ilk renkli video oyunlarının en gerçekçisi olarak kabul edilebilir.

Report

Ne Düşünüyorsun?

5 puan
+oy -oy
Instagram’da Gönderi Zamanlama Nasıl Yapılır?

Instagram’da Gönderi Zamanlama Nasıl Yapılır?

İlk Önemli Video Oyunları Hangileridir? Oynanışları Nasıldır?

İlk Önemli Video Oyunları Hangileridir? Oynanışları Nasıldır?