in

En Yaygın Virüs Çeşitleri

En Yaygın Virüs Çeşitleri
En Yaygın Virüs Çeşitleri

En yaygın virüs çeşitleri nelerdir? Bilgisayar virüsleri gizliğiniz ve kişisel verileriniz açısından oldukça tehlikeli görünmez korsanlardır. Bu yazımızda sizlere en yaygın virüs çeşitlerini tanıtacağız.

En yaygın virüs çeşitleri nedir ve nasıl kendini belli eder diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

En Yaygın Virüs Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayar virüsleri kötü amaçlı kişilerin kişisel bilgi ve verilerinizi çalmak amacıyla yazmış oldukları yazılımlardır. Bu virüsler sayesinde tüm bilgilerinizi çalabilir, size şantaj yapabilir veya kredi kartlarınızı ele geçirerek sizin adınıza herhangi bir şey satın alabilirler. Bu nedenle bilgisayarınız veya telefonunuzun iyi korunduğundan emin olmanız en doğrusudur.

  1. Yerleşik Virüs

Yerleşik virüsler RAM’inizde alışveriş yapar ve sistem operasyonlarınıza müdahale eder. O kadar sinsiler ki kendilerini anti-virüs yazılım dosyalarınıza bile ekleyebilirler.

  1. Çok Taraflı Virüs

Bu virüs tüm sistemi etkiler. Çok parçalı virüsler, işletim sisteminiz, klasörleriniz ve programlarınız üzerinde yetkisiz eylemler gerçekleştirerek yayılır.

  1. Doğrudan Eylem

Bu virüs, dosyaları çoğaltarak ve bulaştırarak, en yaygın olarak çalıştırılabilir dosyalar (.exe) olmak üzere belirli bir dosya türünü hedefler. Hedeflenen doğası gereği bu virüs türü, tespit edilmesi ve kaldırılması kolay olanlardan biridir.

  1. Tarayıcı Korsanlığı

Kolayca algılanan virüs türlerinden biri olan bu virüs, tarayıcınıza bulaşır ve sizi kötü amaçlı web sitelerine yönlendirir.

  1. Virüsün Üzerine Yaz

Adından da anlaşılacağı gibi, virüslerin üzerine yazın, tüm klasörleri, dosyaları ve programları etkilemek için dosya içeriğinin üzerine yazın.

  1. Web Komut Dosyası Virüsü

Bu sinsi virüs, bağlantıların, reklamların, görüntülerin, videoların ve site kodunun kodlanmasında kendini gizler. Kullanıcılar kötü amaçlı dosyalar indirdiğinde veya kötü amaçlı web sitelerini ziyaret ettiğinde sistemlere bulaşabilir.

  1. Dosya Bulaşıcısı

Yürütülebilir dosyaları (.exe) hedefleyerek, dosya bulaşıcı virüsler programları yavaşlatır ve bir kullanıcı çalıştırdığında sistem dosyalarına zarar verir.

  1. Ağ Virüsü

Ağ virüsleri, ağ bağlantıları üzerinden dolaşır ve kendilerini paylaşılan kaynaklar aracılığıyla çoğaltır.

  1. Önyükleme Sektörü Virüsü

Önlenmesi en kolay virüslerden biri olan bu virüs, bir USB sürücüdeki veya e-posta ekindeki bir dosyada gizlenir. Etkinleştirildiğinde, sisteme zarar vermek için sistemin ana önyükleme kaydına bulaşabilir. Bu sayede yaygın virüslerin en zararlısı ve teferruatlısıdır.

Report

Ne Düşünüyorsun?

5 puan
+oy -oy

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0
En İyi Görüntülü Konuşma Uygulamaları Hangileridir?

En İyi Görüntülü Konuşma Uygulamaları Hangileridir?

GTA 5 Oyundan Atma ve Çökme Sorununu Çözme Yöntemleri

GTA 5 Oyundan Atma ve Çökme Sorununu Çözme Yöntemleri