Dokunmatik Ekran Nedir
Dokunmatik Ekran Nedir
in

Dokunmatik Ekran Nedir?

Dokunmatik ekran nedir? Dokunmatik teknolojisi, dokunmatik ekranın kullanım amacını oluşturan, elektronik özellikler barındıran çoğu cihazların özelliklerine göre tasarlanmış, kalem ya da parmak yardımıyla kullanılan, insanların hayatını kolaylaştırmaya yönelik teknolojinin adıdır.

Dokunmatik Ekran Nedir?

Örnek olarak; bilgisayar ekranları, müzik çalarlar, televizyon açma ya da kapama düğmelerinde kullanılan dokunmatik özelliğini daha çok akıllı telefonlar, diz üstü bilgisayarlar ve hesap makinesi gibi birçok elektronik birçok cihazda karşımıza çıkar.

Dokunmatik ekranların kendilerine has bir çalışma sistemleri vardır. Sahip oldukları sistemler, dokunmatik ekran özelliğinin kullanılacağı cihaz çeşidine, ne amaçla kullanılacağına ve nerede bulunacaklarına göre değişkenlik gösterir.

Dokunmatik ekran teknolojisi, şahsi kullanım olarak günlük hayatımızdaki eşyalarda bulunan bir teknolojinin yanı sıra birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılan bir teknoloji halini almıştır. Örneğin, şirketlerin birçoğunda teknolojik ürünler arasında yer alan bilgisayarların ekranlarında dokunmatik sistem yer alır ve bu ekranlar sayesinde işlerin halledilmesi daha da kolaylaşır.

Dokunmatik Ekran Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Birçok toplumda yaygın bir şekilde kullanılan ATM’lerin çoğu, günümüzde tuşlu sistemi terk ederek dokunmatik sisteme geçmeye başlamıştır. Bununla beraber e-bilet görsellerinin basımını yapan cihazlarda, havalimanlarında bulunan internet üzerinden yapılmış randevuların biletlere dönüştürüldüğü terminallerde dokunmatik sistem yer alır.

Dokunmatik Ekran Nasıl İcat Edildi - Dokunmatik Ekran Nedir?

Banka veya hastane gibi yerlerde de sıra almak için kullanılan teknolojik cihazlarda da dokunmatik ekran yer almaktadır. Dokunmatik ekranların başka bir özelliği de teknolojik bilgiye sahip olmayan kişilerin tek dokunuşla daha hızlı işlem yapabilmelerine olanak sağlamalarıdır.

Örnek olarak, klavye kullanma bilgisine sahip olmayan bir kişi ekranda yazan bilgiye dokunarak çok kısa bir sürede işlemlerini yapabilmektedir.

Dokunmatik Ekran Nasıl İcat Edildi?

Dokunmatik ekranın icadı bizlere çok yakın zaman gibi gelse de aslında 1971 yılına dayanmaktadır. Kentucky Üniversitesi’nden mezun olmuş iki öğrencinin, grafik çizgilerindeki koordinatları elleriyle hesaplamaları ve bu hesaplamanın yaklaşık 2 aylık bir süre alması sonunda, Dr. Hurst bu sistem dahilinde çalışmalar başlattı. Hurst’un çalışmaları ileri dönemlerde Elograph, yani elektronik grafik aleti haline geldi ve patenti Kentucky Üniversitesi’nin araştırma kurulunca satın alındı.

Bu sayede Hurst ve hisseye sahip diğer kişiler, 1971 yılının mart ayında Elographics Inc firmasını kurdular. Elograph, dokunmatik ekrana sahip bir monitör değildi ancak bu monitörün bir öncüsü niteliğini taşıyordu.

Polar koordinat olarak adlandırılan teknolojinin Elograph’ta kullanılması sonrasınsa ise Elographics AccuTouch ismiyle bir algılayıcı geliştirilerek 1977 yılında dokunmatik ekran halini aldı. Elographics’in yardımıyla geliştirilen bu teknoloji, 1982 yılında tanıtılmasıyla beraber, dokunmatik ekran insanların kullanımına sunuldu ve büyük bir ilgiyle kullanılmaya başladı. Dokunmatik ekran çeşitleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Report

Ne Düşünüyorsun?

5 puan
+oy -oy
Yeni Katlanabilir Telefon Samsung Galaxy Z Fold 2

Yeni Katlanabilir Telefon Samsung Galaxy Z Fold 2

En Çok Rağbet Gören Cep Telefonları

En Çok Rağbet Gören Cep Telefonları