in

DDoS Saldırıları Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Korunabiliriz?

DDoS Saldırıları Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Korunabiliriz?
DDoS Saldırıları Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Korunabiliriz?

DDoS saldırıları nedir? Son yıllarda siber saldırıları her geçen gün artmaya başladı. Bu durum milyonlarca kullanıcının güvenliğini de tehdit ediyor.

Farklı nedenlerde yapılan bu saldırıların en popüleri ise Bu yazımızda DDoS saldırıları nedir? Nasıl yapılır? Sorularına bakacağız. DDoS internet adresleri ve eposta gibi yerlerde sahte bir yoğunluk yaratılarak sistem kaynaklarının tüketilmesidir. Böylece sitelerin yayınları engellenir ve işlevsiz hale getirilir. DDoS saldırılarında temel amaç bilgi sızdırmaktır. DDoS saldırıları zombi makinelerle gerçekleştirilir.

Zombi makine olarak adlandırılan bu cihazlar sahibinin haberi olmadan, virüs ya da trojen yolu ile ele geçirilen bilgisayarlardır. Zombi bilgisayarların oluşturulmasının temel nedeni saldırı yapanın kimliğini koruma altına almaktadır. Bu durumda saldırı için bilgisayarları daha da çekici hale getiriyor. Zombi bilgisayarların yanında bir de Botnet grubu bulunur. Botnet’ler istenmeyen e-posta gönderimi yaparak DDoS saldırılarında ara eleman olarak kullanılır.

DDoS Saldırıları Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde normal standartların ötesine geçen her türlü data trafiği DDoS olarak adlandırılmaktadır. Ağır çalışan ya da hiç çalışmayan internet adresleri DDoS saldırılarından etkilenmiş olabilir. Aşırı network kullanımı ise DDoS saldırılarının en büyük belirtilerinden bir tanesidir.

DDoS Türleri

DDoS saldırıları genel olarak üç grupta bulunur. Bu gruplar;

Volume Based DDoS

Bu saldırı türü %65’lik bir orani en çok gerçekleştirilen DDoS saldırı türüdür. Burada temel amaç saldırıya hedef olan sistemin bant genişliğini doygun hale getirmektir.

Protocol Based DDoS

Protokol tabanlı DDoS saldırıları TCP Syn flood olarak gerçekleştirilir.

Application Layer DDoS

Bu saldırı türü DDoS türlerine oranla daha zor savunulur.

DDoS’tan Nasıl Korunulur?

DDoS saldırılarından tam olarak korunmanın bir yolu bulunmamaktadır. Bununla berber saldırının gücünü önemli oradan azaltabiliriz.  İşletmeler için ilk olarak çalışılan network altyapısının iyi tasarlanması gerekir. Bununla beraber bazı uygulamaları DDoS saldırılarının etkisini azaltabilir.

Router Düzeyinde Koruma

Hedef sisteme ulaştırılan paketlerde router’dan geçer. Router üzerinden önlem alarak saldırının etkisini ciddi şekilde azaltabilirsiniz. Ancak Router’lar servis sağlayıcı sorumluluğundadır.

Güvenlik Duvarı

Güvenlik uygulamaları da DDoS saldırılarından korunmanızı sağlayabilir. Da“rate limiting” özelliğini kullanarak kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

Report

Ne Düşünüyorsun?

5 puan
+oy -oy

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0
PS5 ve Xbox Series X Kara Cuma'da Stoklarda

PS5 ve Xbox Series X Kara Cuma’da Stoklarda

WhatsApp için Yeni Özellikler Yolda

WhatsApp için Yeni Özellikler Yolda