in ,

LOLLOL OMGOMG AşkAşk

Assassin’s Creed: Ezio Trilogy Oynamak İçin 5 Sebep

unnamed 758x426 - Assassin's Creed: Ezio Trilogy Oynamak İçin 5 Sebep

Hadi bugün sizi biraz geçmişe götürelim. Rönesans Dönemi’nin nefes kesici atmosferine girmeye hazır mısınız? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Biz sayfa olarak şuan ki serinin gidişatından pek memnun olmadığımız için biraz nostalji yapalım dedik. Yapımın diğer oyunlara nazaran Origins ve Odyssey büyük başarılara ulaşmasına rağmen oyuncular daki o eski Assasin’s Creed ruhunu ve hissini maalesef uyandıramadı. Bugün ise konu alacağımız oyunlar Assasin’s Creed II, Assain’s Creed: Brotherhood ve Assasin’s Creed: Revelations. Şimdi size Assasin’s Creed tarihinin en büyük suikastçisi ile başbaşa bırakıyorum.

5. Hikaye ve Anlatım

Assasin’s Creed: II

15. yüzyıl İtalya’sında geçen oyuna Ezio Auditore da Firenze adında genç, zengin ve şımarık bir delikanlı olarak oyuna başlıyoruz. Herşey çok iyi giderken aile fertlerimizin iş ortaklarından kazık yiyip gözümüzün önünde halka açık bir törenle idam edilmesine kadar. Tabi bu olaydan sonra Ezio’nun gözü döner ve intikam arayışlarına girer fakat bu o kadar kolay olmayacaktır. Babasının eski bir Assasin olduğunun öğrenen Ezio eğitimi için babasının eski arkadaşlarıyla iletişime geçer ve eğitimi bu şekilde başlar.

gplyfdsvx8vpwnrjzcetvwqrtvkuxij1perbi3mi63b1mq0omy5iglabvldlqnmw.jpg - Assassin's Creed: Ezio Trilogy Oynamak İçin 5 Sebep

Niccolò Machiavelli gibi bizzat gerçek hayatta yaşamış insanlardan eğitim alan Ezio kendini her alanda geliştirir ve tam anlamıyla bir ölüm makinesine dönüşür, ama ailesinin katiline ulaşması çok kolay olmayacaktır. Çünkü önce intikamı haketmesi gerekecektir. Amcası Mario Auditore tarafından verilen 12 tane suikasti gerçekleşmesi gerekir. Şaşalı bir törenden sonra resmi olarak bir Assasin olan Ezio işe koyulur. Venedik, Floransa ve Toskana gibi şehirler de suikastlerini tamamlayan Ezio için artık intikam zamanı gelmiş ve Roma’ya doğru yola çıkmıştır. Bu yolda ailesinin asıl katilinin o zamanın Papa’sı olan Rodrigo Borgia olduğunu öğrenir ve Vatikan’a yol alır. Rodrigo Borgia ile dövüşen Ezio düşmanını alt eder ama canını bağışlar fakat içinde gizemli güçler barındıran Adem Elması’na el koyar.

Assasin’s Creed: Brotherhood

Amcası ile Toskana’da ki kalelerine kaçan Ezio için artık dinlenme vaktidir, fakat bu keyif fazla uzun sürmez. Saklandıkları kale tapınakçılar tarafından kuşatılır ve amcasının katledilişine tanık olur, bununla da kalmazmış gibi Adem Elması’da tapınakçılarla beraber gider. Kendini bi anda bir atın üzerinde kaçarken bulan Ezio aldığı hasardan dolayı bayılır ve kendisini Roma’da bulur. Orda tedavi gören Ezio hemen toparlanıp Amcası ve köyünü katleden Rodrigo Borgia’nın oğlu Cesare’yi alt edip Adem Elması’nı tekrar ele geçirmesi geçirme planına koyulur fakat bu onun için her zamankinden daha zor bir görev olucaktır. Bunun için Roma’da bir Brotherhood kuran Ezio yavaş yavaş müttefiklerini eğitmeye başlar. Cesare’nin Viyana’ya gittiğini öğrenen Ezio müttefiklerini silahlandırır ve Viyana’ya doğru yol alır. Onun için intikam zamanı gelmiştir artık. Büyük bir savaşta Cesare’yi layığıyla öldürür.

brotherhood - Assassin's Creed: Ezio Trilogy Oynamak İçin 5 Sebep

Assasin’s Creed: Revelations

Yıllar sonra atası Altair’in kütüphanesini bulmak için Ankara’ya yol alır. Heryerde onu arayan Ezio kütüphanenin Alamut Kalesi’nde olduğunu öğrenir ve İran’a gider. Kaleye ulaşan Ezio Alamut’un suikastçilerden arındırlıdığı ve oranın Bizans Askerleri tarafından ele geçirildiğini görür. Orada bir süre tutsak kalan Ezio, kaçmayı başarır ve kütüphaneye ulaşır, fakat kütüphanenin kapısını açmak için 6 farklı anahtara ihtiyacı vardır. Bunu gören Ezio, İstanbul’a gider ve anahtarların izini sürer. Bu yolda Kanuni Sultan Süleyman ve Beyazıd gibi tarihi karakterlerle etkileşime geçen Ezio aynı zamanda İstanbul’u kuşatan Bizans Askerleriyle müttefikleriyle beraber büyük bir savaşa girer.

18j25oymz08pnjpg - Assassin's Creed: Ezio Trilogy Oynamak İçin 5 Sebep

Bu yolda ona Yusuf Tazim gibi tarihi bir efsane önderlik edecektir. Artık tam anlamıyla “Mentor” olan Ezio bu meydan okumadan da alnının akıyla çıkmayı başarır. Anahtarları bulan Ezio tekrar Altair’in kütüphanesine doğru yola çıkar. Anahtarları yerine oturtur ve kapılar açılır orada Altair’in cesediyle karşılaşan Ezio atası Altair ile küçük ama manidar sohbet gerçekleştirir ve ona rahmet diler ve yılların yorgunluğundan bıkan Ezio en sonunda emekli olur.

4. İstanbul

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Assasin’s Creed Revelations’ın İstanbul’da geçeceğini ilk öğrendiğimizde çok heyecanlanmıştık, ve bununla beraber sokaktaki NPC’lerinde türkçe konuşması o zamana göre bizim için çok büyük bir olaydı. Hadi biraz şehirden bahsedelim, atmosfer tam anlamıyla inanılmaz. Kendinizi cidden o zamanın İstanbul’unda gibi hissediyorsunuz. Hikaye çizgisinden sıkıldığınız anda kendiniz Galata Kulesi veya Topkapı Sarayı gibi tarihi mekanlarda bulabilirsiniz. Tek hoşumuza gitmeyen şey sokakların fazla canlı olmaması ve NPC’lerin durgunluğu ama çokta göze batan bir sıkıntı değil. İstanbul’u birde bu şekilde deneyimlemek isteyenler için Assasin’s Creed: Revelations kesinlikle oynamanız gereken bir oyun.

eski istanbul fotograflari - Assassin's Creed: Ezio Trilogy Oynamak İçin 5 Sebep

3. Oynanış ve Mekanikler

Biz oyunun hikayesini ve anlatımını ne kadar sevsekte oyunun şuan ki nesil oyunlara göre biraz zayıf kaldığını söyleyebiliriz. Ama herşey zamanında güzel öyle değil mi? Gelelim oynanışa, Assasin’s Creed serileri arasından en iyi combat sistemine sahip üçleme bu diyebiliriz. Genel olarak counter attack kullanılan oynanışta rakiplerimizi şaşırtıcı animasyonlarla öldürebiliyoruz. Grafikler ile ilgili konuşacak olursak PS3 sisteminin teknolojisine göre gayet iyi diyebiliriz, fakat günümüz yeni nesil konsollarda remastered versiyonları olmasına ramen maalesef serinin diğer oyunlarıyla yarışabilecek kapasitede bir oyun motorun ve grafik teknolojisine sahip değil.

Axe throw 1024x576 - Assassin's Creed: Ezio Trilogy Oynamak İçin 5 Sebep

2. Desmond Miles

1987 New York doğumlu olan 2. ana karakterimiz Desmond Miles bir Manhattan’da sırandan bir barmenken Lucy Stillman adında bir Abstergo çalışanının onu laboratuvarına götürmesiyle hayatı tamamen değişir. Şu detayıda vermeden geçmeyelim, Ezio ve Altair Desmond’un ataları olduğu için Desmond’un anılarına Animus adında bir cihazla erişip geçmişi değiştirmeye çalışırlar. Sonradan bunu fark eden Desmond, Abstergo güvenliklerini atlatır ve müttefiklerinin yanına kaçar, ve hasar gören anılarını düzeltmek için işe koyulur. Altair ve Ezio ile anılarında etkileşime geçen Desmond geçmişini düzenler ve Abstergonun planlarını altüst eder.

maxresdefault 7 1024x576 - Assassin's Creed: Ezio Trilogy Oynamak İçin 5 Sebep

1. Ezio Auditore da Firenze

Ezio hakkında gözyaşlarımızı tutarak bilgi vermek her ne kadar zor olsada oyun tarihinin en önemli karakterlerinden birini sizlerle paylaşmaktan onur ve gurur duyarız. İlk günden beri karakter gelişimini gözümüz önünde geliştiren Ezio, aslında bize olgunlaşmayı öğretti diyebiliriz. Kendisini zengin ve şımarık bir oğlan çocuğundan soğukkanlı karizmatik bir mentora dönüştüğünü söyleyebiliriz. Sanırım buda onu tarihin en karizmatik suikastçilerinden biri haline getiriyor. Serinin şimdki oyunlarında onu göremeskte o bu franchise’ın bu güne gelmesindeki en büyük nedendir. Umarız ki Ubisoft önümüzdeki yıllarda bize bir sürpriz yapıp Ezio’yu tekrar döndürür. Biz bunun seriye daha büyük bir yenilik getireceğini düşünüyoruz aynı zamanda ilkler değişilmez kavramınada çok güzel bir gönderme olabilir. Assasin’s Creed Embers adlı kısa filmden sonra Ezio’ya veda ediyor ve onun gibi büyük bir karakterin bir daha gelmeyeceğini kalbimize zorda olsa gömerek onu saygıyla anıyoruz.

maxresdefault 8 1024x576 - Assassin's Creed: Ezio Trilogy Oynamak İçin 5 Sebep

Arama Terimleri:

assassins creed ezio collection inceleme
özet
İnceleme Tarihi
İncelenen Ürün
Assasin's Creed: Ezio Trilogy
Yazar Puanı
51star - Assassin's Creed: Ezio Trilogy Oynamak İçin 5 Sebep1star - Assassin's Creed: Ezio Trilogy Oynamak İçin 5 Sebep1star - Assassin's Creed: Ezio Trilogy Oynamak İçin 5 Sebep1star - Assassin's Creed: Ezio Trilogy Oynamak İçin 5 Sebep1star - Assassin's Creed: Ezio Trilogy Oynamak İçin 5 Sebep

Report

Ne Düşünüyorsun?

7 puan
+oy -oy
Platin

Yazar Talha Koçak

Video oyunları içinde büyümüş, teknoloji tutkunu. Aktif olarak müzik ile uğraşan birisi.

ŞerifOnaylı KullanıcıYıllık Üye

Yorumlar

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0
cropped Screenshot 4 2 150x150 - RAW Roleplay ile GTA V Tarih Oluyor

RAW Roleplay ile GTA V Tarih Oluyor

cropped codmw4 150x150 - Call of Duty Modern Warfare Multiplayer Modu Açıklandı

Call of Duty Modern Warfare Multiplayer Modu Açıklandı