blank - Artık Fikriniz Değişecek - Distribütör ve İthalatçı Firma Garantileri Arasındaki Farklar
in ,

Artık Fikriniz Değişecek – Distribütör ve İthalatçı Firma Garantileri Arasındaki Farklar

Başta elektronik ürünler olmak üzere, özellikle cep telefonları satın alırken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birine değineceğiz. Aldığınız cihazın fiyatı, performansı, özellikleri seçiciliğinizde önemli etkenler olsa da, aslında gözden sıkça kaçırdığımız garanti konusunda da, bu bilgi oldukça işinize yarayacak. Başta teknoloji mağazaları olmak üzere, herhangi bir yerden veya internetten satın aldığınız ürünlerin, daha çok Distribütör garantisinin tercih sebebi oluşunu merak ettiniz mi?

İthalatçı firmalar

İsimlerinden de anlaşılacağı gibi ilk amaçları ülkeye en çok rağbet görecek ürünlerin sokulmasında aracılık eden firmalardır. Örneğin, şuan Amerika’da satış rekorları kıran bir telefon markasının ilgi çeken modelini, ülkeye ilk defa getirmek için tüm imkânlarını seferber eder. Ve muhtemelen Amerika’daki bu ürün için en düşük fiyat, en hızlı teslimat taahhüdü veren firma ile iletişim kurarak iş birliği yapar. Ülkeye gelen ürün, zaten birçok mağazanın ve firmanın da beklediği bir ürün olduğundan, pek fazla sorgulanmadan tüketicilerin beğenisine sunulur.

Bu aşamaya kadar her şey ticaretin gereği. Bundan sonrası ise, kullanıcının can sıkan sorunlarını ilgilendiriyor. Ticaret anlaşmaları gereği, ithalatçı firma her türlü değişim, onarım ve iade durumlarında topu, yurtdışındaki bağlantı firmasına atar. Çünkü firmanın o ürün ve markanın sorunları hakkında yeterli teknik bilgisi yoktur. O sadece, kazanacağı paranın ne kadar fazla olacağı, masraflarının ne kadar az olacağı konularındaki stratejileri ile ilgilenir. Sonuçta bir ilgili var gibi düşünebilirsiniz. Ne olsa, firmanın ürünü getirdiği o firmanın bu konuda sorumlulukları var, değiştirecek ya da tamir edecek diye düşünebilirsiniz. Evet, bu sorumlulukları var. Ama bu sorumlulukları yerine getirmeleri için çoğu zaman kişisel imkânlarınızı kullanmak zorunda kalacaksınız.  Firma ile iletişim, kargo ve bekleme süresi sorunun çözümü için de yeterli olamayabilir. Sonuçta, firmanın muhatabı ithalatçı firmaydı. Muhtemelen onun üzerinden iletişim kurmanızı isteyecek. İthalatçı firma da, sorunun düzeltilmesi için devreye girmeyi yasal zorunluluklardan dolayı kabul edecek, ama bu ne kadar süre alır bilemiyoruz. İthalatçı firma da bilemez ☺

Distribütörler

Ürünü alınan markanın ülke temsilcileridir. Yani, popüler olan olmayan her firma eğer o ülkede ürünlerinin gerçekten rağbet gördüğüne inanır ve çok fazla talep olduğunu anlarsa, çoğu zaman mecbur kalır orada temsilci bir mağaza yada ofis açmaya. Bu şekilde, satılan ürünler hakkında doğacak her türlü sorumluluğu da direkt olarak üzerine alır. Tamir, değişim, iade konularında ilk elden talepleri hızlıca değerlendiren ve işleme koyan o markanın distribütörüdür.

Ülkemizde daha çok İstanbul ve diğer büyük şehirlerimizde, bilinen onlarca markanın Distribütörleri yer alırlar. Bu sayede, sorunlar halinde satışını yapan mağaza da dâhil, çözüm için markaların distribütörlerini muhatap alır ve çözümünü ister.


Sanırız bu kadar açıklamadan sonra, özellikle garanti söz konusu olduğunda, kimi tercih edeceğinize dair bazı fikirleriniz oluştu kafanızda ☺

Report

Ne Düşünüyorsun?

11 puan
+oy -oy

Yorumlar

Yorum Bırak
  1. It is appropriate time to make a few plans for the future and it’s
    time to be happy. I have learn this submit and if I may I want to suggest you
    some attention-grabbing issues or suggestions. Maybe you can write subsequent articles referring
    to this article. I desire to learn even more things approximately it!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0
blank - Büyük Oyun Şirketlerinin Rekabetine Sen Karar Ver!

Büyük Oyun Şirketlerinin Rekabetine Sen Karar Ver!

blank - 2018 Yılının En Beğenilen 6 Oyunu!

2018 Yılının En Beğenilen 6 Oyunu!