in

Apple WWDC 2020 Konferansı

Apple WWDC 2020 Konferansı
Apple WWDC 2020 Konferansı

Apple WWDC 2020 Konferansı: Dünyaca ünlü bilişim ve teknoloji şirketi Apple, her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansını bu yıl yüz yüze değil; Coronavirüs pandemisi sebebiyle online oturum şeklinde gerçekleştirildi. Online formatta düzenlenen WWDC 2020, Keynote etkinliği ve oturumlarla dünyanın her yerinden milyonlarca üretici ve geliştiriciyi bir araya getirdi.

Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) Nedir?

Dünya Geliştiriciler Konferansı her yıl Apple şirketi tarafından düzenlenen Apple ve teknoloji temalı konferanslardır. Bu konferansların amacı dünyanın her tarafından teknoloji meraklılarını ve içerik geliştiricilerini Apple mühendisleriyle buluşturmaktır. Bu düzenlenen online etkinlik, milyonlarca yaratıcı ve yenilikçi geliştirici için İOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS’ un ve buna bağlı teknolojik yazılımların geleceği hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olacak.

Apple Yazılım Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Federighi; “Geliştiricilerimizin yeni kodlarla uygulama yapmalarını ve tüm Apple platformlarının geleceğini şekillendirecek teknolojileri ve çerçeveleri üreten Apple mühendisleriyle yepyeni bir yolla etkileşime geçmelerini sabırsızlıkla bekliyorum.”’ diyerek bu konferansla alakalı hislerini beyan etmişti.

Apple WWDC 2020 Konferansı

App Store, yarım milyarı aşkın haftalık ziyaretçi sayısıyla dünyanın en güvenli ve canlı uygulama mağazası olma ünvanını taşıyor. App Store 2008’den bu yana hizmet vermekte. Bu tarihten yana da içerik geliştiriciler yapay öğrenme, sağlık, fitness, oyun, gibi günlük hayattan esinlenerek birçok konu hakkında içerik üretmektedirler.

Apple WWDC 2020 scaled - Apple WWDC 2020 Konferansı

Apple üzerinden üretilen bu içeriklerin karşılığında geliştiriciler, 155 milyar Amerikan dolarından fazla para kazandı. Ayrıca bugün dünyada 1.5 milyar insan Apple yazılımlı ürün kullanıyor. Yani Apple üzerinden hizmet veren bir uygulama geliştirmeniz demek; 1.5 milyar insanın bu uygulamayı kullanabilir demek.

Apple’ın Dünya Geliştiriciler Konferansı 2020 programına, 155’den fazla ülke ve kıta da ki 23 milyonu aşkın kayıtlı geliştirici katıldı. Apple bu geliştiricilerin fikirlerini gerçeğe dönüştürmeleri için gereken bilgi ve araçları sundu. Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı 2020 programının yeni online formatı sebebiyle yaşanacak gelir kaybını telafi etmek için San Jose’deki yerel şirketlere 1 milyon Amerikan doları fon ayırdı.

Apple 100 bin çalışanı, 23 milyon içerik üreticisi ve 1.5 milyar kullanıcısına inovasyon yaratmak için bu yıl 31. kez bu konferansını organize etti.

Report

Ne Düşünüyorsun?

6 puan
+oy -oy
İnternet Ağınızı Koruyacak Yöntemler

İnternet Ağınızı Koruyacak Yöntemler

Galaxy Note 20 ve Plus Kamerası

Galaxy Note 20 ve Plus Kamerası