in

Android Ön Yüklü Uygulamaları Kaldırma

Android Ön Yüklü Uygulamaları Kaldırma
Android Ön Yüklü Uygulamaları Kaldırma

Android ön yüklü uygulamaları kaldırma yöntemleri nelerdir? Android işletim sistemi, açık kaynaklı bir ekosistem olduğundan dolayı, cihaz üreticileri kurmuş oldukları ROM sisteme pek çok ek uygulama dahil etmekteler.

Android akıllı telefonların ön yüklemeli olarak gelen ROM’larda yer alan uygulamalar, tamamen silinememektedir. Çünkü ROM içerisinde yer alan uygulamaların yükleme dosya ve klasörleri, telefonun sistem dosyaları içerisinde yer almakta.

Bundan dolayı da, eğer Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda ROOT yetkiniz yoksa ve ROOT yetkiniz olmadığı sürece, ön yüklü gelen uygulamaları silme şansınız da ne yazık ki bulunmuyor. Bu sebeple, ön yüklü gelen uygulamaların kaldırma işlemini, ROOT yetkisi olmayan kullanıcılar gerçekleştiremiyor.

Android Ön Yüklü Uygulamaları Kaldırma İşlemi

Android işletim sisteminin kötü yanlarından biri, açılan bir uygulama veya telefon kullanıcısı açmasa bile kullanılmayan uygulamalar arka planda aktif halde bulunabilmekte. Yani Android işletim sistemi içerisine dahil olan bir uygulama, açılmasa bile telefona yüklendiği andan itibaren çalışabiliyor. Bu durumda özellikle akıllı telefonun RAM kullanımına negatif yönden etki etmektedir.

Kullanılmayan uygulama ve hizmetlerin kaldırılmasıyla, akıllı telefonun RAM kullanımında da azalma meydana gelip, telefonda bir rahatlama oluşacaktır. Bu rahatlama da, cihaz performansına olumlu yönden etki edecektir.

Android Ön Yüklü Uygulamalar Nasıl Kaldırılır?

Android’de yüklü uygulamaların kaldırılması işlemi, esasen ROM’a entegre olduklarından dolayı doğrudan cihazdan silinmesi çok zordur. Çünkü kaldırma işlemi için cihaz yöneticisinden izin alınması gereklidir. Her ne kadar ön yüklü gelen uygulamalar kaldırılmasa da, devre dışı bırakılabilmekte. Bu özellik sayesinde, ROOT yetkisi olmasa bile, bir Android kullanıcısı ön yüklü gelen uygulamaları devre dışı bırakarak, cihazın RAM’inde bir rahatlatma yapabilir.

Ön yüklü gelen uygulamaların devre dışı bırakılabilmesi için, öncelikle cihazınızın uygulama yöneticisine girmeniz gereklidir. Uygulama yöneticisine girildikten sonra, uygulama listesinde yer alan ve kullanmadığınız sistem uygulamalarını bularak, onların içerisine giriyorsunuz.

Ön yüklü gelen uygulamaların ilk olarak güncellemelerini kaldırıyorsunuz. Bu sayede telefon hafızasında bir yer açmış oluyorsunuz. Güncellemeleri kaldırdıktan sonra, devre dışı da bırakarak, cihaz RAM’inde rahatlatmayı meydana getiriyorsunuz. Bu sayede Android ön yüklü uygulamalar listesindeki hizmetlerin arka planda çalışmasını da engellemiş oluyorsunuz.

Report

Ne Düşünüyorsun?

5 puan
+oy -oy

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0
Oyun Bağımlılığı Nedir? Tedavi Yöntemleri

Oyun Bağımlılığı Nedir? Tedavi Yöntemleri

Ekim Ayında Xbox Game Pass Eklenecek Oyunlar

Ekim Ayında Xbox Game Pass Eklenecek Oyunlar