in

AşkAşk

Android 10 Güncellemesi ile Bizleri Neler Bekliyor?

cropped androidon 758x427 - Android 10 Güncellemesi ile Bizleri Neler Bekliyor?

Android 10 güncellemesi ile artık Android 9 Pie’e veda ediyoruz. 2019’un Mart ayında ortaya çıkan Android 10 beta sürümü ile kullanıcılar büyük çapta bir heyecan yaşamışlardı. Artık Google destek kısmının da Android 10 ne zaman çıkıyor konusuna netlik getirmesi sonucu bu heyecan iyice arttı. Sizler için bu yazımızda Android 10’un ne zaman çıkacağını ve hangi özellikleri beraberinde getireceğini paylaşacağız. Android 10 güncellemesini daha yakından tanımak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Tatlı İsimleri Devri Sona Eriyor

2 1 1024x682 - Android 10 Güncellemesi ile Bizleri Neler Bekliyor?

Android sürümleri yayınlanırken sayıların yanında bildiğiniz üzere bir de tatlı isimleri yer alıyordu. Bir önceki sürüme ait Android 9 versiyonu “Pie” tatlı ismi ile yayınlanmıştı. Android 4.4 için “KitKat, Android 8.0 için de “Oreo” gibi isimler görmüştük. Android 10 ile beraber artık bu tatlı isimleri tarihe gömülüyor. Google firması bu sefer büyük çapta değişikliğe giderek tatlı isimlerini versiyonlardan kaldırıyor. Ayarlar kısmında “Android Versiyonu” kısmında sadece “10” yazısını göreceğiz.

Android 10 Güncellemesi: Genel Karanlık Mod

İlk olarak 2017 yılında asistan ile beraber karanlık modu devreye sokan Google, bu sefer tüm sistemde karanlık mod özelliğini sunacak. Bu seçenek Android 9 Pie ile biraz daha genişletilmişti. Fakat telefonda gezinirken her yerde karanlık modun aktif olmadığını görüyorduk. Bu sefer tamamıyla karanlık mod kullanabileceğiz.

Geri Tuşu Kalkıyor

Android telefonları iOS telefonlardan ayıran en önemli özelliğin geri tuşunun olması olduğunu biliyorduk. Fakat Android 10 ile artık geri tuşları tarihe karışacak. Ekranın sol kısmından orta kısmına doğru yapacağınız kaydırma işleminde bir önceki ekrana yani geriye dönebileceksiniz.

Android 10 Güncellemesi: Focus Mode (Odaklanma Modu)

22 1 - Android 10 Güncellemesi ile Bizleri Neler Bekliyor?

Telefonda bir işlem yaparken diğer uygulamalardan gelen bildirimlerden rahatsız oluyor olabilirsiniz. İşte tam bu noktada odaklanma modunu aktif ederek yapmak istediğiniz işe odaklanabiliyorsunuz. Odaklanma modu dahilinde yüklü olan uygulamaları seçerek bildirim gelmesini engelleyebiliyorsunuz. Mod aktif olduğu süre boyunca size farklı uygulamalardan hiçbir bildirim gelmiyor. Modu kapattığınızda da her şey normale dönüyor.

Rahatsız Etme Modu Geliştirildi

Rahatsız etme modu aktif ettiğinizde artık daha fazla seçenek sizlere sunulacak. Modu aktif ettikten sonra çağrıları kapatabilir fakat medya seslerini aktif edebilirsiniz. Aynı şekilde dokunma sesleri ve hatırlatma bildirimlerini alabilirsiniz. Bu sayede sadece SMS ve çağrıları engellemek mümkün olabiliyor.

Android 10 Güncellemesi: Sistem İçerisinde Ekran Kaydı Almak

222 1 - Android 10 Güncellemesi ile Bizleri Neler Bekliyor?

Bildiğiniz üzere iOS telefonlarda kendi özelliği olarak sistemde veya uygulamalarda ekranı video çekmek mümkün olabiliyordu. Bu özelliği maalesef Android telefonlar sadece üçüncü parti programlar ile sunuyordu. Şimdi ise iOS telefonlarda olduğu gibi ekran videosu almak mümkün olacak.

Acil Durum Düğmesi

Artık acil arama yapmanız gerektiğinde özel olarak tasarlanmış, sadece acil hizmetleri arayabileceğiniz bir buton gelecek. Bu butonda 911 gibi numaralar aranabilecek. Türkiye için de 112 gibi numarala uyarlanması bekleniyor.

Daha fazla bu tür haberler için “Teknoloji Haberleri” kategorimizi takip edebilirsiniz.

Report

Ne Düşünüyorsun?

6 puan
+oy -oy
Platin

Yazar Batuhan

ŞerifOnaylı Kullanıcıİçerik YazarıYıllık Üye

Yorumlar

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0
cropped epicon 150x150 - Epic Games Store Güncelleme Yapmaya Devam Ediyor

Epic Games Store Güncelleme Yapmaya Devam Ediyor

cropped the laston 150x150 - The Last of Us 2 Detayları Belli Oluyor

The Last of Us 2 Detayları Belli Oluyor