in

5 Muhteşem Simülasyon Oyunu

5 Muhteşem Simülasyon Oyunu
5 Muhteşem Simülasyon Oyunu

5 muhteşem simülasyon oyunu hangileridir? Simülasyon oyunlarının önceden, şimdiki zamanımıza göre büyük bir oyuncu kitlesine sahip olmasa bile oyun dünyasında her zaman yeri olmuştur. Ancak günümüzde simülasyon oyunlarının çok oyunculu modu desteklemesi sayesinde popülerliğini hızla arttırdı. Ve akla gelebilecek her alanda simülasyon oyunlarının çeşitliliği versiyonları da yapıldı. Bu oyun kategorisinde akla ilk gelen Sims serisi olmaktadır.

Geçmişten beri en popüler simülasyon oyunu Sims’in yaratıcısı oyun dünyasında şimdi başka bir boyuta geçmeye hazırlanıyor. Öyle ki kendi açıklamalarında sanal ve gerçekliğin ayırt edilemeyeceği bir Sims versiyonu yapmayı planladığını söylüyor. Bu noktada simülasyon oyunlarının nasıl bir boyut kazanabileceği açısından bizlere fikir vermektedir. Ancak bu vakit gelene kadar herkesin oynamak isteyebileceği 5 muhteşem simülasyon oyununa bakalım:

5 Muhteşem Simülasyon Oyunu Hangileridir?

X-Plane Flight Simulator

X-Plane 11 versiyonu havacılığı ve uçaklara ilgi duyan herkesin oynayabileceği bir uçuş simülasyonu oyunudur.

X-Plane 11’in fizik modeli önceki versiyonları göre kesinlikle farklı hissettiriyor. Kanatlar, 3D model ve motor çıkışı ile uyumlu bir uçağın davranışını hesaplayan ve daha sonra modelin yırtılmasıyla havanın davranışını simüle eden bir destek sistemi ile en gerçekçi deneyimi yaşatmayı hedefliyor. Bu özelliklerinin yanı sıra bir uçağı uçurabilmek için yeterli teknik bilgiyi oyuncudan beklemektedir.

Bu özelliklerinin dışında en büyük dezavantajı, oyun içinde karşılaşacağınız düşük detaylı peyzaj dokularıdır. Bazı alanlar rahatsız edici derecede doldurulmamış büyük şehirler ve havaalanları gerçekçi detaylardan yoksun bırakılmıştır. Ancak, bulutların arasından inerken ön camınızda parıldayan şehirler ile çok daha muhteşem gece uçuşları ile karşılaşacaksınız. Diğer rakibine nazaran X-Plane özellikle versiyon 11 daha tercih edilebilir olması nedeniyle en iyi uçuş simülasyon oyunudur.

Train Sim World

Kesinlikle en önde gelen gerçekçi tren simülasyon oyunudur. Örneğin, önce pili hazırlamadan istasyondan çıkamazsınız. Tüm oyun birinci şahısta oynanır, bu nedenle tüm sürüş, yönetim ve bakım, alt seviyeden tamamlanır. Sanki treni kendiniz yapıyor ve çalıştırıyormuşsunuz gibi. Simülasyon oyunlarının asıl amacı, işi gerçekten yapıyormuş gibi hissetmenizi sağlamak ve Train Sim World bunu diğerinden daha iyi yapıyor.

Oyunun yapımcısı Dovetail, sürekli olarak yeni özellikler, trenler, rotalar, hava durumu ve daha fazlası ile oyunu sürekli güncel tutuyor. Ayrıca bir dizi DLC paketi de var. Oyun için çıkan tüm özelliklere ve ek paketlere sahip olmak biraz pahalı olacak, ancak bir rotadan yorulduğunu fark ederseniz genişletme seçeneği var.

Simülasyon Oyunları

Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator hakkında sık sık dile getirilen bir argüman, tır sürmek için insanların isteksiz olduğu; İnsanlar uçuş simülatörleri oynarlar çünkü pilot olmak inanılmaz derecede zor ve finansal olarak engelleyicidir ve buna karşı çalışmak için tır şoförü olmak nispeten kolaydır.

Tuzuna değer herhangi bir simülasyon oyununda olduğu gibi, Euro Truck Simulator 2, topluluğunun sevgi dolu elleri tarafından hazırlanmış önemli bir mod ayarlamalarına sahiptir. Bu oyun binlerce kilometrelik arazi sunuyor ve araç sıkıntısı yok, çok sayıda ek kamyon, harita, canlı ve ses paketi var. Ayrıca bu oyun için Türkiye haritası ve yolları bulmak da mümkün olmaktadır. Türkiye’de hatırı sayılır bir oyuncu kitlesine sahip olduğundan en muhteşem simülayon oyunu listesinde yer alması gerektiği düşündük.

Simülasyon Oyunu - 5 Muhteşem Simülasyon Oyunu

Farming Simulator

Tarım simülatörü oyunlarının içerisinde, Farming Simulator 19’dan başka bir yere bakmayın. Karadaki yaşam için en yakın bire bir rekreasyon bulmaya çalışıyorsanız, Giants Software’in en yeni simülasyon oyunu tam size göre.

Bitkilerinizi ve hayvanlarınızı yetiştirmek için saatlerce vakit harcayabileceğinizi düşünürsek, Farming Simulator’ un oyunculara grafiksel bir revizyon yapması harika. Her zamankinden daha fazla araç ve detay ile Farming Simulator, büyük dumandan kaçarken size yeni beceriler öğreten oldukça keyifli bir oyun.

Dirt Rally

Yarış severlerinin en gözde simülasyon oyunu. DIRT Rally şu anda 136.000 oyuncu ve Steam kullanıcı sayısı ile %92’lik bir hacme sahip. En güncel versiyonları önceki DIRT oyunlarının yarı-arcade fiziğinden çok daha ayrıntılı ve ağır hissettiren yepyeni bir kullanım modeli sunuyor.

İngiltere stüdyosu Codemaster her zaman simülasyon yarış oyunlarına ralli sürüşüne dengeleme hareketini getirme konusunda oldukça becerikli olduğunu unutmayalım.1998’de Colin McRae Rallisini geliştirenler yine onlardı. Diğer rakiplerine nazaran Dirt Rally serisi birçok yönden daha avantajlı bir deneyim sunduğu için en iyi yarış simülasyon oyunu demek pek de yanlış olmaz.

Report

Ne Düşünüyorsun?

5 puan
+oy -oy
En İyi Tank Oyunları

En İyi Tank Oyunları

50 TL Altına Alınabilecek En İyi Xbox Oyunları

50 TL Altına Alınabilecek En İyi Xbox Oyunları